top of page
Etnografie
na granicach
Zgorzlec - Görlitz - Opolno-Zdrój
POKONAĆ WŁASNE GRANICE
W dniach od 5 do 15 czerwca 2021 roku, jako studentki oraz studenci z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Antropologii i Etnologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza, prowadziłyśmy_liśmy badania terenowe w Zgorzelcu i Görlitz. Badania realizowałyśmy_liśmy w dwu oraz trzyosobowych, mieszanych grupach poznańsko-krakowskich. Każda z naszych grup zajmowała się wypracowanym wcześniej tematem badawczym, związanym z wpływem granicy na codzienne praktyki społeczne mieszkańców obu miast granicznych. Punktem wyjścia do naszych rozpoznań terenowych była perspektywa etnografii przestrzeni miejskiej oraz antropologii pogranicza.
Tematy wokół których skupiły się nasze projekty dotyczyły przede wszystkim praktyk transgranicznych (targowisko po stronie polskiej i niemieckiej, rzeka graniczna - Nysa Łużycka), aktywizmu i obywatelstwa miejskiego (kopalnia Turów, polsko-niemieckie praktyki sąsiedztwa, osoby z niepełnosprawnościami), migracji zarobkowej (sprzątaczki pracujące w Niemczech) oraz performowania tożsamości (społeczność Greków i Greczynek mieszkających w Zgorzelcu).
Realizowany przez nas projekty miały także na celu przećwiczenie umiejętności pracy zespołowej między studentkami i studentami tego samego kierunku, wykładanego na dwóch uczelniach. Nawiązanie międzyakademickiej współpracy było dla nas nie tylko okazją do zawiązania nowych znajomości, lecz także do wymiany badawczych doświadczeń, terenowych spostrzeżeń oraz wiedzy nabytej w różnych uniwersytetach. Dlatego, że współpraca ta była ważną częścią naszych ćwiczeń, każda ze stworzonych przez nas grup przygotowała krótkie relacje dotyczące jej przebiegu i specyfiki.
Prezentowane projekty realizowane były pod opieką dr Magdaleny Sztandary (IEiAK UJ), dr Zbigniewa Szmyta (IAiE UAM) oraz dr Mikołaja Smykowskiego (IAiE UAM). Wstępne wyniki naszych terenowych obserwacji opracowaliśmy i umieściliśmy na blogu.
bottom of page